Gebze Trafo Bakımı

Gebze Trafo Bakımı

Elektrik akımının sahip olmuş olduğu yüksek gerilimi kullanılma amacına göre azalması ve artırılması gerektiği durumlarda akımın ayarını yapan cihaza trafo denir. Trafo elektrik akımının kontrol merkezi olarak da düşünülebilir. Elektrik sisteminin beyni olarak görev yapan bu yapının zamanla hasar görmemesi ve düzenli bir şekilde çalışabilmesi için mutlaka düzenli periyotlar ile bakıma alınması gerekir. Trafolar yüksek gerilim hatlarına sahip oldukları için bakımı yapılırken bakım yapan kişilerin gerekli olan güvenlik önlemlerini eksiksiz olarak almaları gerekir. Can güvenliği için güvenlik önlemleri olmazsa olmazdır. Trafo bakımlarını yapacak olan kişiler genellikle elektrik mühendisleri kontrolünde bakım işlemlerini gerçekleştirirler. Trafo bakım işlemi aşamalı olarak gerçekleştirilir. Trafo bakımının titiz, dikkatli ve eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Trafo bakımı tam olarak yapılmadığı durumlarda sistemde arızalar meydana gelir ve bu arızalar çok tehlikeli boyutlara gelebilir. Gebze trafo bakımı konusunda en gelişmiş yerler arasındadır.

Trafo Bakımında Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Trafo bakımında yapılan işlemler aşamalı ve eksiksiz olarak dikkatli bir şekilde tamamlanır. Trafo bakım işlemlerinden bahsedecek olursak;

  1. Trafonun giriş ve çıkış için yapılan bağlantılarının bakımı ve onarımı
  2. Trafonun yağının kontrol edilmesi ve eritilmesi
  3. Trafonun dışında bulunan boyalı alanlarda aşınma var ise tekrar gözden geçirilmesi
  4. Trafo sargı direnci ve izolasyon ölçümleri
  5. Trafo kısa devre çalışmalarının kontrolü ve trafonun boşta çalışmasının denenmesi
  6. Trafoda bulunan topraklamanın kontrolü ve termal kameralarının bakımları
  7. Trafonun izolatör bakımları ve çevirme oranlarının ölçümü

Trafo bakımlarının hangi aralıklar ile yapılması gerektiğini elektrik mühendisleri trafonun gücüne, sahip olduğu akıma, çalışma şekline ve düzenine bakarak belirler. Trafo bakımı ihmal edilmemesi gereken önemli ve son derece titizlik isteyen bir durumdur.

Trafo Yağ Ölçümü

Trafo sisteminin doğru ve düzenli çalışmasını sağlayan trafo yağının tam ve sorunsuz olmasıdır. Bu nedenle trafo yağ ölçümünün düzenli olarak ve sık sık yapılması gerekir. Trafo yağ ölçümünü yapmak için iki test yöntemi kullanılır. Kimyasal testler ve delinme gerilimi olmak üzere iki çeşittir. Bu testlerin mutlaka düzenli aralıklar ile yapılması gerekir. Gebze trafo yağ analizi testleri için gerekli teknolojiye sahiptir.

Trafo Bakımı Neden Yapılır?

Trafolar yüksek akım içeren makineler oldukları için bakımları yapılmadığı sürece son derece tehlikeli durumlara gelebilirler. Gebze trafo servisi trafo bakımınızı mutlaka zamanında yerine getiriyoruz. Trafo bakımının zamanında yapılmaması can ve mal kaybına neden olabilir. Trafoların yağı düzenli aralıklar ile değiştirilmediği durumlarda trafolarda patlamalar meydana gelebilir. Özellikle kademesi yüksek ve çok olan trafoların yağı sürekli bir dönüşün içinde olduğundan çok sık değiştirilmesi gerekir. Trafolarda bulunan yağlar trafo sisteminin soğumasına yardımcı olduğu için bakım yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardır. Trafoların iç yapısında bulunan karton, kutu ve benzeri malzemeler trafonun izolasyonunu sağladığı için belirli aralıklar ile değiştirilmesi gerekir. Trafo bakımı can ve mal kayıplarının yaşanmaması için önemsenmesi gereken bir durumdur. Gebze trafo onarımı ve bakımı konusunda uzman firmamız her zaman sizlere hizmet vermektedir.