Gebze Elektrik Tesisatı

Gebze Elektrik Tesisatı

Elektrik, maddenin parçacıklarının hareketleri sonucunda ortaya çıkan enerji türüdür. Elektrik tesisatı ihtiyaç hissedilen mekanlarda gerekli malzemelerin kullanılarak hazırlanan sistemlerin tümüdür. Elektrik yararlı olduğu kadar tehlikeli olan bir enerji çeşididir. Bu nedenle elektrik tesisatının kurulumu yapılırken mutlaka gerekli olan güvenlik önlemlerinin alınmış olması gerekir. Elektrik tesisatı için gerekli olan elektrik malzemeleri, elektrik prizleri, elektrik sigortası kutusu, anahtarlar, duylar, lemensler ve butlar gibi başlıca malzemeler kullanılır. Gebze elektrik tesisatı konusunda son derece ileri teknolojik ürünlere sahiptir. Elektrik tesisatları zamanla yıpranma ve aşınmalar ile arıza gösterebilir. Elektrik tesisatı karışık ve dikkat gerektiren bir tesisat sistemidir. Elektik tesisatı kurulurken dikkat edilmesi gereken bazı aşamalar bulunur.

Elektrik Tesisatı Döşenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrik tesisatı kurulumu karmaşık bir yapı olduğundan tesisatı döşeyen kişinin hem fiziki yeteneğe hem de profesyonel bir bilgi birikimine ihtiyacı vardır. Elektrik tesisatının döşenmesi için gerekli kurallar profesyonel kişiler tarafından da unutulabilir. Elektrik tesisatının güvenli bir şekilde kurulması önemlidir. Elektrik tesisatı kurulurken dikkat edilmesi gereken kurallar;

  1. Elektrik tesisatı kurulumu yapılmadan önce mutlaka elektrik tesisatı uygunluk belgesi alınmalıdır.
  2. Elektrik tesisatlarının içinde bulunan tüm elektrik kablo ve cihazlarının amplifikatör değerleri vardır. Amper değeri cihazların taşıyabileceği maksimum elektrik akım miktarını gösterir. Ev için ön görülen amper değeri genellikle 15-20 amper arasında değişir. Büyük elektik devrelerinde bu değerler 50 ampere kadar yükselebilir.
  3. Elektrik tesisatı kurulurken önceden projesi belirlenen tesisat için belirlenen ve uygun olan araçların hepsinin kullanılması gerekir.
  4. Elektrik tesisatında kurulum yaparken tesisatı kurmak için en güvenli olan yöntemlerin seçilmesi gerekir. Elektrik tesisatında en önemli nokta kabloların birbirine gevşek bağlanmasını önlemektir. Elektrik kablolarının birbirine bağlanması için en uygun aletler kullanılmalı ve kullanılan aletler kabloların içerisindeki bakır tellere zarar vermemelidir.
  5. Elektrik tesisatında onaylanmış olan tesisat kurulum yönteminin kullanılması tesisatın kurulumunda büyük avantajlar sağlar.
  6. Elektrik tesisatında teller gelişigüzel bir şekilde bağlanırsa sistem kısa bir süreliğine çalışmaya devam edebilir. Ancak bir süre sonra sistem devre dışı kalabilir. Elektrik teli kısa bir süre sonra devre dışı kaldığında çok tehlikeli bir durum yaşanabilir.
  7. Elektrik tesisatında enerji iletkenler ile tüm kablo devreleri boyunca hareket eder. Elektrik devrelerinin bağlantılarının mutlaka sıkı bir şekilde yapılması gerekir. Gevşek yapılan bağlantılarda enerji hareketleri bağlantı yerlerinde sert darbeler oluşturarak sürtünmeye ve ısı enerjisinin oluşmasına neden olabilir. Bağlantı hatalarının sonucunda yangın gibi bir tehlikeli durum yaşanabilir.
  8. Kurulan tüm elektrik tesisatlarında güvenlik önlemi için mutlaka topraklama işleminin yapılması gereklidir.
  9. Elektrik tesisatı kurulumunun son evresi tesisatın korunmasıdır. Elektrik tesisatını korumak için tüm kablolama ve cihazlar mutlaka muhafaza edilmelidirler.
  10. Gebze elektrik tesisatı firması olarak elektrik tesisatınızı hızlı güvenli ve korunaklı bir şekilde profesyonel ekibimiz sayesinde gerçekleştiriyoruz.

Elektrik Tesisatı Arızaları Nelerdir?

Elektrik tesisatı kaliteli malzemeler ve gerekli kurallara uygun şekilde döşense bile zamanla yıpranma ve elektrik tesisatı arıza gibi durumlar gösterebilir. Elektrik tesisatında görülen arızalar genellikle her tesisatta olabilecek arızalardır.

Priz Arızaları: Elektrik cihazlarına elektrik devresinden fiş yardımı ile enerji alınması için kullanılan araçlardır. Bu arazlar zamanla bozulabilir. Buna priz arızası denir.

Fiş Arızaları: Uzatma kablosundaki iletkenleri birilere bağlayarak enerji alımına yardımcı olan cihazlara denir. Bu cihazların arızasına giriş arızası denir.

Sigorta Arızaları: Elektik devresinin sahip olduğu hat kısa devre, aşırı yük ve devre akımından koruyan cihazlardır. Elektrik tesisatında en çok karşılaşılan arızalardan birisidir.

Anahtar Arızası: Anahtarlar elektrik devresinin açılıp kapanmasını sağlayan cihazlardır. Zamanla bozulabilirler.

Duy Arızaları: Elektrik lambalarını akım devresine bağlayarak beslenmesini sağlayan küçük cihazlara denir. Duy olmaz ise lamba yanmaz. Duyda yaşanan arızalara duy arızası denir.

Gebze fabrika elektrik tesisatı firması olarak tüm elektrik tesisatı kurulumu ve elektrik arızası gibi durumlarda firmamızdan hizmet alabilirsiniz.